U.S. WOC Teams: 1974-present

 WomenMen
2014 - Trentino-Veneto, Italy
 Alison Crocker
Alex Jospe
Samantha Saeger
Hannah [Burgess] Culberg
Tori Borish
Eric Bone
Ethan Childs
Giacomo Barbone
Wyatt Riley
Ross Smith

2013 - Vuokatti, Finland
 Alison Crocker
Samantha Saeger
Hannah Burgess
Alexandra Jospe
Alison Campbell
Eric Bone
Ross Smith
Boris Granovskiy
Wyatt Riley
Brendan Shields

2012 - Lausanne, Switzerland
 Alison Crocker
Samantha Saeger
Hannah Burgess
Alexandra Jospe
Sandra Lauenstein
Ross Smith
Eric Bone
Giacomo Barbone
Eddie Bergeron
Boris Granovskiy

2011 - Savoie, France
 Alison Crocker
Samantha Saeger
Hannah Burgess
Alexandra Jospe
Ross Smith
Sergei Zhyk
Jordan Laughlin
Wyatt Riley
Ken Walker, Jr.

2010 - Trondheim, Norway
 Samantha Saeger
Alison Crocker
Erin Olafsen
Pavlina Brautigam
Sandra Zürcher
Ross Smith
Eric Bone
Eddie Bergeron
Nikolay Nachev
Matt Scott

2009 - Miskolc, Hungary
 Samantha Saeger
Sandra Zürcher
Pavlina Brautigam
Viktoria Brautigam
Cristina Luis
Eddie Bergeron
Eric Bone
Ross Smith
Wyatt Riley
Clem McGrath

2008 - Olomouc, Czech Republic
 Pavlina Brautigam
Viktoria Brautigam
Hillary Saeger
Samantha Saeger
Sandra Zürcher
Eddie Bergeron
Eric Bone
Clem McGrath
Wyatt Riley
Ross Smith

2007 - Kiev, Ukraine
 Pavlina Brautigam
Viktoria Brautigam
Hillary Saeger
Samantha Saeger
Sandra Zürcher
Eddie Bergeron
Eric Bone
John Frederickson
Boris Granovskiy
Clem McGrath

2006 - Aarhus, Denmark
 Suzanne Armstrong
Pavlina Brautigam
Hillary Saeger
Samantha Saeger
Sandra Zürcher
Eddie Bergeron
Eric Bone
Boris Granovskiy
Clem McGrath
James Scarborough

2005 - Aichi, Japan
 Pavlina Brautigam
Erin Olafsen
Samantha Saeger
Sandra Zürcher
Eric Bone
Boris Granovskiy
Dan Stoll-Hadayia
Sergey Velichko

2004 - Vasteras, Sweden
 Pavlina Brautigam
Erin Olafsen
Karen Williams
Sandra Zürcher
Eddie Bergeron
Brian May
Mikkel Platt
James Scarborough

2003 - Rapperswil, Switzerland
 Pavlina Brautigam
Erin Olafsen
Karen Williams
Sandra Zürcher
Eric Bone
Boris Granovskiy
Brian May
James Scarborough

2001 - Tampere, Finland
 Pavlina Brautigam
Eileen Breseman
Peggy Dickison
Kristin Hall
Karen Williams
Eddie Bergeron
Eric Bone
Mike Eglinski
James Scarborough
Ken Walker, Jr.

1999 - Inverness, Scotland
 Pavlina Brautigam
Eileen Breseman
Peggy Dickison
Karen Williams
Sandra Zürcher
Eric Bone
Joe Brautigam
Mark Everett
Pete Nelson
James Scarborough

1997 - Grimstad, Norway
 Sharon Crawford
Peggy Dickison
Kristin (Federer) Hall
Kris (Beecroft) Harrison
Karen Williams
Peter Andersen
Eric Bone
Tim Derrick
Eirik Moe
James Scarborough

1995 - Detmold, Germany
 Pavlina Brautigam
Peggy Dickison
Kristin (Federer) Hall
Debbie Newell
Sandy Stripp
Peter Andersen
Eric Bone
Joe Brautigam
Tim Derrick
James Scarborough

1993 - West Point, USA
 Peggy Dickison
Kristin Federer
Crystine Lee
Debbie Newell
Sandy Stripp
Joe Brautigam
Carl Childs
Michael Eglinski
Mikell Platt
James Scarborough

1991 - Marianske Lazne, Czechoslovakia
 Sharon Crawford
Peggy Dickison
Kristin Federer
Michelle Kuipers
Crystine Lee
Joe Brautigam
Tom Bruce
Rick Oliver
Lans Taylor
Bruce Wolfe

1989 - Skovde, Sweden
 Mary Jo Catterall
Sharon Crawford
Judy Dickinson
Peggy Dickison
Karan Keith
Mitch Bentley
Michael Eglinski
Mikell Platt
Dave Pruden
Eric Weyman

1987 - Gerardmer, France
 Sharon Crawford
Peggy Dickison
Gail Gagarin
Virginia Lehman
Heather Williams
Michael Eglinski
Dan Meenahan
Mikell Platt
Eric Weyman
Bruce Wolfe

1985 - Bendigo, Australia

(click for team
photo
)
Kris Beecroft
Sharon Crawford
Peggy Dickison
Linda Kohn
Heather Williams
Carl Childs
Dan Meenahan
Mikell Platt
Eric Weyman
Bruce Wolfe

1983 - Zalaergerszeg, Hungary
 Sharon Crawford
Gail Gagarin
Virginia Lehman
Margo Thornton
Heather Williams
Carl Childs
Tom Hollowell
Mikell Platt
Steve Tarry
Eric Weyman

1981 - Thun, Switzerland
 Elizabeth Anderson
Sharon Crawford
Beth Skelton
Linda Taylor
Heather Williams
Tom Hollowell
Mikell Platt
Dave Pruden
Steve Tarry
Eric Weyman

1979 - Tampere, Finland
 Elizabeth Andersen
Sharon Crawford
Virginia Hepp
Beth Skelton
Peter Gagarin
Mikell Platt
Jim Pugh
Steve Tarry
Eric Weyman

1978 - Kongsberg, Norway
 Elizabeth Andersen
Sharon Crawford
Beth Skelton
Jennifer Tuthill
Dick Adams
Peter Gagarin
Dennis Holloran
Stephen Tarry
George Tuthill

1976 - Aviemore, Scotland
 Sharon Crawford
Joanne Gunther
Debbie Kruse
Jennifer Tuthill
Dick Adams
Peter Gagarin
Richard Hawkins
Bob Turbyfill

1974 - Silkeborg, Denmark
 noneDick Adams
Don Davis
T. Keene
Garth Sturdevan
Bob Turbyfill

No US Participants
1972 - Stare Splavy, Czechoslovakia
1970 - Eisenach, East Germany
1968 - Linkoping, Sweden
1966 - Fiskars, Finland

Last update: August 30, 2012