Green Course Rankings

Rankings date: Mar 18, 2012

View Green rankings by class

Pl Name Class Club Score Time # Events
1 Peter Gagarin M60+ CSU 101.53 00:49:15 7
2 Kristin Hall F40+ NEOC 101.07 00:49:28 4
3 Jeffrey Saeger M60+ NEOC 97.40 00:51:20 9
4 Tim Parson M50+ NEOC 95.41 00:52:24 18
5 Kevin Teschendorf M50+ BGR 95.39 00:52:25 4
6 Bill Pullman M55+ MNOC 94.10 00:53:08 18
7 Ernst Linder M55+ UNO 91.11 00:54:53 5
8 Thomas Svobodny M50+ MVOC 88.53 00:56:29 9
9 Istvan Nagy M50+ DVOA 87.68 00:57:02 10
10 Glen Tryson M55+ EMPO 87.22 00:57:20 12
11 Bob Lux M60+ UNO 86.63 00:57:43 8
12 Jim Arsenault M50+ UNO 86.57 00:57:45 6
13 Tapio Karras M50+ BAOC 86.32 00:57:55 9
14 Carl Childs M55+ GMOC 85.26 00:58:39 10
15 John Campbell M55+ DVOA 85.06 00:58:47 8
16 Steve Gregg M55+ BAOC 84.33 00:59:17 5
17 Charlie Shahbazian M55+ CAOC 84.23 00:59:22 13
18 Nadim Ahmed M50+ QOC 84.22 00:59:22 6
19 Will Hubsch M-18 LAOC 82.33 01:00:44 6
20 Tom Strat M55+ QOC 81.33 01:01:29 12
21 Lance Landers M-Green GAOC 81.15 01:01:37 4
22 David Enger M55+ SAMM 80.89 01:01:49 9
23 Meg Parson F-20 NEOC 79.50 01:02:54 18
24 Bruce Wolfe M55+ BAOC 78.40 01:03:46 8
25 Connor Frost M-18 GAOC 78.31 01:03:51 6
26 Walter Siegenthaler M60+ COK 78.03 01:04:05 9
27 Tom Nolan M60+ QOC 77.77 01:04:17 8
28 Bernie Breton M50+ HVO 77.50 01:04:31 7
29 Chase Thatcher M-18 DVOA 77.40 01:04:36 4
30 Stefan Bergstrom M55+ OOC 76.84 01:05:04 8
31 Randy Mitchell M50+ NEOOC 76.19 01:05:37 7
32 James O'Keefe M-Green USMAOC 76.10 01:05:42 5
33 Rick Breseman M55+ COC 75.96 01:05:50 6
34 Christopher Svoboda M50+ CAOC 75.46 01:06:16 7
35 Charlie DeWeese M60+ WCOC 75.43 01:06:17 10
36 Peggy Dickison F50+ OK 75.33 01:06:23 12
37 Ken Walker M60+ CSU 75.22 01:06:28 15
38 Shin Shimizu M55+ COO 74.83 01:06:49 4
39 Ron Bortz M60+ DVOA 74.82 01:06:50 9
40 Michael Minium M50+ OCIN 74.19 01:07:24 9
41 Greg Lennon M55+ QOC 73.91 01:07:39 15
42 Phil Bricker M55+ NEOC 73.75 01:07:48 11
43 Stina Bridgeman F35+ ROC 73.50 01:08:02 7
44 Bill Cheatum M60+ GAOC 70.06 01:11:22 5
45 Mal Harding M60+ 69.87 01:11:34 6
46 Bob Boltz M60+ NEOOC 69.79 01:11:39 14
47 Kent Ohlund M50+ BAOC 69.03 01:12:26 4
48 Pia Webb F40+ CSU 68.82 01:12:39 6
49 Craig Weber M55+ HVO 68.74 01:12:44 11
50 Charlie Bleau M50+ GAOC 68.63 01:12:51 16
51 Anthony Leger M-18 QOC 68.52 01:12:59 6
52 Barbara Bryant F45+ NEOC 68.43 01:13:04 5
53 Peter Dady M60+ CNYO 68.39 01:13:07 9
54 Sam Listwak M55+ QOC 68.32 01:13:11 9
55 Dennis Wildfogel M60+ BAOC 68.20 01:13:19 7
56 Mark Cornish M55+ DVOA 67.95 01:13:35 5
57 George Minarik M60+ BAOC 67.71 01:13:50 10
58 Richard Worner M60+ ROC 67.03 01:14:36 8
59 Peter Bundschuh M55+ UNO 67.02 01:14:37 7
60 Scott Thatcher M50+ DVOA 66.77 01:14:53 9
61 Wayne Caplinger M55+ BAOC 66.75 01:14:54 6
62 Dorthe Munktved F45+ 66.53 01:15:09 5
63 Gavin Wyatt-Mair M55+ BAOC 66.24 01:15:29 8
64 Dean Sturtevant M55+ NEOC 65.90 01:15:52 13
65 Robert Huebner M60+ DVOA 65.31 01:16:33 8
66 Jim Eagleton M55+ DVOA 65.26 01:16:37 4
67 Scott Turner M60+ NEOC 64.83 01:17:07 7
68 Peter Goodwin M60+ UNO 64.73 01:17:14 14
69 Andrew Spencer M-18 COC 64.58 01:17:25 6
70 William Gauspohl M-Green GAOC 64.49 01:17:32 5
71 Bruce Glen M50+ Ramblers 64.27 01:17:48 5
72 George Walker M60+ WCOC 64.05 01:18:04 6
73 Sam Thompson M-18 USMAOC 64.01 01:18:07 5
74 Matt Stout M-18 GAOC 63.96 01:18:10 7
75 Pat Meehan M55+ OCIN 63.22 01:19:05 13
76 Mark Petersen M55+ BAOC 63.07 01:19:17 6
77 Kathleen Lennon F50+ QOC 63.04 01:19:19 11
78 Mike Poulsen M50+ CROC 62.17 01:20:25 7
79 Susan DeWitt F45+ WCOC 61.88 01:20:48 5
80 Greg Ehrensing M50+ BAOC 61.70 01:21:02 5
81 Wendy Johnecheck F35+ NEOC 61.64 01:21:07 4
82 Anthony Ciccarello M-18 GAOC 61.57 01:21:13 4
83 Rob Wilkison M60+ DVOA 61.56 01:21:13 15
84 Aleck Breton M-18 HVO 61.27 01:21:36 4
85 Louie Roger M-18 GAOC 61.13 01:21:47 5
86 Nathan Marks M-Green GAOC 60.91 01:22:05 5
87 Peter Laraia M-18 MNOC 60.87 01:22:09 4
88 Rachel Wilson F45+ DVOA 60.62 01:22:29 5
89 Clare Durand F50+ LAOC 59.97 01:23:22 15
90 Dan Greene M55+ BAOC 59.85 01:23:33 4
91 Jim Hall M60+ COK 59.59 01:23:54 4
92 Cathy Bakker F45+ OOC 59.57 01:23:56 5
93 Deborah Humiston F50+ UNO 59.45 01:24:06 4
94 Valeriy Doverov M60+ HVO 59.37 01:24:13 8
95 Bob Bullions M60+ HVO 59.33 01:24:17 11
96 Erin Binder F50+ MNOC 59.19 01:24:29 9
97 Robert Turbyfill M60+ QOC 58.74 01:25:07 5
98 Jeffrey Schapiro M50+ NEOC 58.61 01:25:19 5
99 Eugene Kiperman M55+ LAOC 58.41 01:25:36 6
100 Kris Beecroft F45+ QOC 58.30 01:25:45 6
101 Peter Olsten M55+ BAOC 58.17 01:25:57 5
102 Mark Frank M55+ DVOA 58.15 01:25:59 4
103 Piotr Zielczynski M50+ HVO 57.90 01:26:21 5
104 Mary Jones F45+ OK 57.32 01:27:13 11
105 Erminia Farenfield F40+ QOC 57.22 01:27:23 7
106 Don Ross M55+ TOC 57.13 01:27:31 4
107 Jim Crawford M60+ NEOC 57.11 01:27:33 4
108 Albina Zakrevski F45+ DVOA 57.04 01:27:40 8
109 Sandy Fillebrown F50+ DVOA 57.03 01:27:40 5
110 Guy Olsen M55+ HVO 56.86 01:27:56 17
111 Richard Detwiler M60+ ROC 56.50 01:28:30 5
112 Bob Fink M60+ DVOA 56.49 01:28:30 6
113 Cornelia Coolen F40+ BAOC 56.24 01:28:54 8
114 Christian Whitmyre M50+ COC 56.23 01:28:55 6
115 Valerie Meyer F50+ QOC 56.00 01:29:18 15
116 Richard Nietupski M60+ WCOC 55.97 01:29:20 4
117 Janet Tryson F50+ EMPO 55.16 01:30:39 7
118 Anne Wilkinson F-20 COC 55.10 01:30:45 8
119 Kean Williams M50+ COC 54.92 01:31:03 5
120 Celine Bourdon F-Green TOC 54.68 01:31:26 5
121 McKenzie Hudgins F-20 USMAOC 54.38 01:31:57 5
122 Vicki Woolworth F50+ BAOC 54.36 01:31:59 9
123 Chiori Shimizu F50+ COO 54.15 01:32:20 4
124 David Hunter M60+ EMPO 54.04 01:32:31 11
125 Nathaniel Inman M-18 QOC 53.82 01:32:54 4
126 Patricia Lyons F50+ BFLO 53.20 01:33:59 7
127 Joseph Huberman M60+ BOK 52.77 01:34:46 6
128 Fyodor Konkov M50+ BAOC 52.68 01:34:55 5
129 Johanna Merriss F50+ BAOC 52.54 01:35:10 6
130 Danielle Spencer F-20 COC 52.53 01:35:11 4
131 Mark Mace M60+ QOC 52.40 01:35:25 10
132 Steve Churchill M50+ LAOC 52.35 01:35:30 10
133 Shelagh Pepper F50+ STARS 52.30 01:35:36 18
134 Jim Thompson M55+ BAOC 52.17 01:35:50 5
135 Jon Rauschenbach M55+ OCIN 52.12 01:35:56 5
136 Ralph Tolbert M55+ DVOA 51.91 01:36:19 5
137 Trisha Underwood F50+ NEOC 51.60 01:36:54 6
138 Maximillian Marin M-18 BAOC 51.12 01:37:48 5
139 Aims Coney M55+ NEOC 50.46 01:39:05 5
140 Val Duca F40+ STARS 50.33 01:39:21 7
141 Mariah Bruns F-20 COC 50.09 01:39:49 6
142 Clive Hayhow M50+ TOC 50.05 01:39:54 9
143 Heidi Onkst F50+ QOC 49.81 01:40:22 5
144 Julie Keim F-Green SVO 49.70 01:40:37 9
145 Edward Niemann M60+ DVOA 49.56 01:40:53 11
146 Gary Smith M60+ QOC 49.44 01:41:08 15
147 Richard Ebright M50+ DVOA 48.95 01:42:08 11
148 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 48.44 01:43:14 5
149 Sue Kuestner F50+ COC 48.41 01:43:18 8
150 Lex Bundschuh F50+ UNO 48.31 01:43:31 6
151 Philip Hawkes-Teeter M60+ EMPO 47.53 01:45:12 8
152 Oleg Koptelov M50+ SMOC 47.29 01:45:44 5
153 Vladimir Gavrilov M60+ Ramblers 46.95 01:46:30 6
154 Duane Adams M50+ GAOC 46.13 01:48:23 4
155 Cathy Hayhow F50+ TOC 44.94 01:51:16 7
156 Lauren Terefenko F-Green DVOA 44.25 01:53:00 5
157 Patricia Mace F45+ QOC 44.17 01:53:12 10
158 Lisa Carr F45+ NTOA 43.96 01:53:45 8
159 Nancy Bowers F40+ AOC 43.37 01:55:18 11
160 Robert Frost M-Green GAOC 43.14 01:55:54 8
161 Robert Baird M-18 QOC 41.89 01:59:21 6
162 Paul Clatterbuck M60+ PTOC 40.22 02:04:20 4
163 Nick Corsano M60+ BAOC 38.54 02:09:44 5
164 John-Eric Nelson M60+ WCOC 37.64 02:12:50 5
165 Jeff Lanam M55+ BAOC 34.89 02:23:18 5
166 Sherry Timmerman F50+ BAOC 34.79 02:23:43 6
167 Robby Sanders M-18 GAOC 33.60 02:28:47 4
168 Steve Beuerman M50+ BAOC 33.25 02:30:22 6
169 Ian Shields M60+ BOK 30.29 02:45:05 13
170 Timothy Walsh M60+ DVOA 29.18 02:51:20 4
171 Michelle Marie Faucher F40+ NEOC 27.42 03:02:21 5
172 Brenda Blacklock F45+ ICO 26.08 03:11:43 4
173 Andrea Schneider F45+ MNOC 25.35 03:17:13 4
174 Barbara Ziolkoski F-20 GAOC 24.69 03:22:29 4
175 Justin Young M-18 GAOC 23.07 03:36:45 4
176 Garth George M-18 GAOC 20.78 04:00:37 6
177 Charlotte Chung F-Green NEOOC 20.60 04:02:41 4
178 Trinka Gillis F40+ BAOC 20.56 04:03:10 4
179 Gabriel Johnson M-18 VOC 18.16 04:35:22 5
  Alexander Bergstrom M-18 OOC 83.08 01:00:11 3
  Greg Yarkie M60+ EOOC 76.36 01:05:29 3
  Brad Whitmore M55+ SVO 76.07 01:05:44 3
  Takashi Sugiyama M55+ 75.32 01:06:23 3
  Matthias Kohler M55+ BAOC 73.81 01:07:45 3
  Marketa Graham F45+ OOC 72.16 01:09:18 3
  Aaron Reitenour M-18 HOC 71.44 01:10:00 3
  Daniel Cernin M-18 COC 71.01 01:10:25 3
  Nat Mayer M-18 COC 70.52 01:10:54 3
  Alisa Raitanen F-20 DVOA 70.09 01:11:20 3
  David Inglis M-18 COC 69.41 01:12:02 3
  Matthew Bond M50+ MVOC 68.00 01:13:32 3
  Ellyn Brown F50+ ARCT 67.21 01:14:23 3
  Sergey Lesnichin M-Green HVO 65.83 01:15:57 3
  Julian Early M-18 BAOC 64.51 01:17:30 3
  Claudia Greiner F45+ 64.42 01:17:37 3
  Jonathan Hallsted M-18 BAOC 63.75 01:18:26 3
  David Levine M50+ BFLO 63.12 01:19:13 3
  Ole Bergset M60+ CTOC 63.10 01:19:15 3
  Eileen Breseman F50+ COC 62.24 01:20:20 3
  Kelsey Breseman F-20 BAOC 61.71 01:21:02 3
  Terje Mathisen M50+ A/L 61.19 01:21:43 3
  Angela Pearson F50+ EOOC 61.05 01:21:54 3
  Glenn Birnie M55+ DontGetLost 60.56 01:22:34 3
  Robert Romaine M-18 GAOC 60.29 01:22:56 3
  John Beard M-Green 59.32 01:24:17 3
  David Morris M-Green BAOC 58.23 01:25:52 3
  Mike Chin M50+ LAOC 56.98 01:27:45 3
  Israel Kornberg M60+ A/L 56.65 01:28:15 3
  Michael Schuh M55+ COC 56.02 01:29:15 3
  John Barr M-Green USMAOC 55.72 01:29:44 3
  Bruce Corning M50+ LAOC 55.67 01:29:49 3
  Finn Arildsen M50+ A/L 55.61 01:29:55 3
  Matthias Kalle Dalheimer M-Green 55.55 01:30:00 3
  Mark Blair M55+ BAOC 55.22 01:30:33 3
  Dagmar Cerninova F40+ COC 54.56 01:31:38 3
  Bill Pilcher M55+ CTOC 54.30 01:32:05 3
  Stanislav Rachitskiy M55+ NEOOC 54.13 01:32:23 3
  Timothy Good M50+ QOC 53.62 01:33:15 3
  B. Brooke Mann F40+ RMOC 53.08 01:34:11 3
  Anne Teutsch F50+ OOC 52.00 01:36:09 3
  Karin Gookin Didisse F45+ CTOC 51.92 01:36:18 3
  Billy Allaband M-Green DVOA 51.60 01:36:54 3
  Ian Sidders M55+ DontGetLost 51.57 01:36:58 3
  Dorina Nimigean F50+ NEOC 50.61 01:38:48 3
  Dick Hawkins M60+ ARCT 50.58 01:38:52 3
  Steve Haas M60+ BAOC 49.94 01:40:07 3
  Steve Hughes M50+ NEOOC 49.85 01:40:18 3
  Benjamin Hallsted M-18 BAOC 49.50 01:41:00 3
  David Bergset M-Green CTOC 48.48 01:43:09 3
  Robert Buraczynski M55+ CNYO 48.40 01:43:19 3
  Jon Wheatcroft M55+ 47.23 01:45:51 3
  Phillip Hoare M60+ BAOC 47.11 01:46:08 3
  Tom Kopp M60+ OCIN 46.73 01:46:59 3
  Eric Bressler M60+ LIOC 45.46 01:49:59 3
  Tracy Acuff F45+ FLO 45.23 01:50:33 3
  Charity Masaitis F-Green USMAOC 44.71 01:51:50 3
  Russell Pilcher M60+ CTOC 43.62 01:54:38 3
  Jacob Velez M-Green HOC 43.25 01:55:36 3
  Richard Staudt M50+ COC 42.43 01:57:51 3
  Joel Thomson M55+ LAOC 42.24 01:58:23 3
  Ken Vomaske M50+ 39.38 02:06:57 3
  Mike Carter M-Green DVOA 39.12 02:07:49 3
  Charles Locke M55+ A/L 38.02 02:11:30 3
  Bob Forgrave M-Green COC 38.02 02:11:32 3
  Judith Karpinski F50+ NEOC 36.92 02:15:26 3
  Marie-Josee Parayre F35+ BAOC 36.06 02:18:39 3
  Joshua Brown M-Green FLO 35.71 02:20:01 3
  David Rogers M60+ CROC 34.84 02:23:31 3
  David Hallsted M50+ BAOC 34.79 02:23:44 3
  Alex Wade M-18 COC 34.35 02:25:33 3
  Tony Pinkham M55+ BAOC 28.78 02:53:45 3
  Carol Schick-Lyda F50+ 28.47 02:55:37 3
  Eugene Frolenko M-18 DVOA 26.99 03:05:17 3
  Mark Cichonski M-Green COK 25.86 03:13:20 3
  Bridget Thomson F45+ LAOC 25.34 03:17:20 3
  Alex Bishop M50+ QOC 16.23 05:08:09 3
  Maxwell Mcwhirt M-18 HOC 15.84 05:15:34 3
  Joe Brautigam M50+ WCOC 110.22 00:45:22 2
  Andras Revesz M50+ DVOA 99.30 00:50:21 2
  J-J Cote M50+ LROC 98.64 00:50:41 2
  Dave Kostansek M50+ NEOOC 96.28 00:51:56 2
  Hannah Culberg F-Green COC 92.56 00:54:01 2
  Nathan Ohrwaschel M-18 DVOA 85.36 00:58:34 2
  Clinton Morse M50+ WCOC 84.32 00:59:18 2
  Brian Ellis M60+ GVOC 81.49 01:01:21 2
  Karl Ahlswede M50+ DVOA 75.96 01:05:50 2
  Fred Reed M50+ DVOA 74.37 01:07:14 2
  Martina Hulsey F35+ GAOC 72.54 01:08:56 2
  Molly Kemp F-20 OOC 71.85 01:09:35 2
  Shawn McKenzie M-Green GAOC 71.77 01:09:40 2
  Sverre Froyen M60+ RMOC 71.36 01:10:04 2
  Werner Haag M55+ BAOC 71.18 01:10:14 2
  David Alexander M55+ COK 71.09 01:10:20 2
  Tom Bruce M50+ QOC 70.56 01:10:52 2
  Jim Gordon M50+ CAOC 69.43 01:12:01 2
  Paul Bennett M55+ HVO 69.39 01:12:04 2
  Raymond Wren M60+ OK 68.10 01:13:25 2
  Carl Larsson M50+ CAOC 67.95 01:13:35 2
  Ove Gunnar Jacobsen M60+ 67.43 01:14:09 2
  Dayne Thatcher M-Green DVOA 66.77 01:14:53 2
  Peter Graube M55+ BAOC 66.09 01:15:40 2
  Lindsay Worner F-Green ROC 65.38 01:16:29 2
  James Egbert M-Green FLO 64.84 01:17:06 2
  Ury Backiev M50+ DVOA 62.29 01:20:16 2
  Alexander Orr M-Green A/L 61.36 01:21:30 2
  Marg Ellis F50+ GVOC 61.33 01:21:31 2
  Sam Smith M55+ GAOC 61.29 01:21:35 2
  Garrett Lee M-18 QOC 61.05 01:21:54 2
  Andy Milner M50+ GAOC 60.90 01:22:06 2
  Susan Crickmore F45+ 60.51 01:22:38 2
  Dagmar Merkova F40+ QOC 60.42 01:22:45 2
  James Henderson M60+ WCOC 59.84 01:23:34 2
  Ty Baker M-18 59.75 01:23:41 2
  Michael Kearns M50+ OCIN 59.57 01:23:56 2
  Larry Zygo M60+ ROC 59.40 01:24:11 2
  Jessica Rykken F45+ NEOC 58.94 01:24:50 2
  Brenan Tarrier M-Green EMPO 58.93 01:24:51 2
  Alistair Harding M50+ SDO 58.91 01:24:52 2
  Ioana Lindsey F35+ VOC 58.54 01:25:25 2
  Darrell Scott M55+ UNO 58.05 01:26:08 2
  Samuel Gauspohl M-18 A/L 57.01 01:27:43 2
  Gary Carpenter M60+ BAOC 56.70 01:28:11 2
  Frank Alena M55+ GAOC 56.69 01:28:11 2
  Thomas Wilson M-18 DVOA 56.29 01:28:50 2
  Ed Kotowski M60+ UNO 55.92 01:29:25 2
  Isabel Bryant F-20 CSU 55.51 01:30:04 2
  Jim Wolfe M60+ WPOC 54.62 01:31:33 2
  Shelley Pennington F50+ OLOU 53.04 01:34:16 2
  Nancy Duprey F50+ UNO 52.98 01:34:23 2
  Yuval Mishli M55+ A/L 52.66 01:34:57 2
  Cory Inman M-18 QOC 52.63 01:35:00 2
  Leon Smith M55+ GAOC 52.44 01:35:21 2
  Ryan Gould M-Green A/L 52.32 01:35:33 2
  Brent Bonner M-18 A/L 51.72 01:36:41 2
  Kane Carlton M-18 GAOC 51.71 01:36:41 2
  Daniel Beggs M-Green A/L 51.27 01:37:31 2
  Alla Mezhevaya F40+ CAOC 50.83 01:38:22 2
  Melissa Gray F-20 UNO 50.82 01:38:23 2
  Christine Brew F40+ BAOC 50.66 01:38:42 2
  Ryan Saavedra M-18 FLO 50.51 01:38:59 2
  Charlotte Gray F45+ UNO 49.90 01:40:12 2
  Jeffrey Lybarger M60+ GAOC 49.27 01:41:29 2
  Gary Maslanka M55+ ROC 49.17 01:41:41 2
  Robert Lange M60+ EMPO 49.03 01:41:59 2
  Maria Velichko F-20 BAOC 48.84 01:42:22 2
  Flynn Buxton-Walsh M-18 BAOC 48.53 01:43:02 2
  Josh Hilberg M-18 QOC 47.39 01:45:31 2
  Rick Shane M50+ GAOC 47.31 01:45:41 2
  Bjorn Widerstrom M-Green BAOC 46.77 01:46:54 2
  Cody Stamm M-18 USMAOC 45.84 01:49:05 2
  James Hemenway M-Green QOC 45.82 01:49:07 2
  Reece Bomhold M-Green QOC 44.80 01:51:36 2
  Mary Lynn Genovesi F50+ NTOA 44.58 01:52:10 2
  Liran Raz M-Green OOC 44.55 01:52:14 2
  Michael Roth M-Green FLO 44.38 01:52:40 2
  Alexander Preobrazhensky M60+ COO 44.36 01:52:42 2
  Mary Frank F50+ DVOA 43.48 01:55:00 2
  Paul Green M-18 VOC 43.37 01:55:18 2
  Rick Green M55+ VOC 43.34 01:55:21 2
  Jeremy DeBons M-Green BAOC 43.29 01:55:30 2
  Cole Carmichael M-18 FLO 42.48 01:57:42 2
  Robert Knepp M55+ UNO 42.46 01:57:46 2
  Nicholas Loe M-18 41.54 02:00:23 2
  Joseph Young M-18 41.20 02:01:21 2
  Elena Backiev F50+ DVOA 40.89 02:02:17 2
  Seth Tollison M-18 A/L 40.23 02:04:18 2
  Diana Diaz F45+ BOK 39.90 02:05:19 2
  Jennifer Geray F35+ COC 39.67 02:06:02 2
  Kathleen McArdle F50+ UNO 38.85 02:08:43 2
  Jay Hann M50+ BAOC 38.47 02:09:57 2
  Timothy Bauer M-Green A/L 38.25 02:10:44 2
  David Mitchell M-18 A/L 37.65 02:12:48 2
  Fred Mailey M50+ NEOOC 37.08 02:14:51 2
  Laura Smith F-Green STARS 37.00 02:15:09 2
  Mike Galler M-Green WCOC 36.31 02:17:43 2
  Dawson Jordan M-18 A/L 36.27 02:17:52 2
  Richard Plunkett M60+ DVOA 36.06 02:18:39 2
  Robert Frank M-18 DVOA 35.85 02:19:27 2
  Keith Hulsey M-Green GAOC 35.30 02:21:40 2
  Ralph Lindzon M55+ TOC 35.28 02:21:44 2
  Dakota Tyler M-18 A/L 35.10 02:22:28 2
  Ken Considine M-Green BAOC 35.02 02:22:46 2
  Kenneth Kling M50+ OLOU 34.81 02:23:38 2
  Nancy Devine F45+ COC 34.57 02:24:38 2
  Ralf Burgert M-Green BAOC 33.25 02:30:22 2
  Kirk Devine M50+ COC 31.53 02:38:35 2
  Christian Nesbitt M-18 A/L 31.10 02:40:46 2
  Corey Thatcher M-18 DVOA 29.85 02:47:29 2
  Andrew Russ M-18 GAOC 29.13 02:51:37 2
  John Stabler M-18 FLO 27.93 02:58:59 2
  Robert Kaczorowski M-18 QOC 26.50 03:08:42 2
  Mary Hamilton F-20 OLOU 24.28 03:25:58 2
  Stephanie Maclean F40+ BAOC 23.76 03:30:28 2
  Louis Petro M-18 FLO 20.63 04:02:23 2
  Cody Ball M-18 GAOC 20.43 04:04:47 2
  Ardis Dull F50+ COC 19.47 04:16:51 2
  Starr Waddington F45+ DontGetLost 19.43 04:17:20 2
  George Wood GAOC 17.46 04:46:21 2
  Scott Moore M50+ LAOC 17.19 04:50:49 2
  Rolf Kuestner M50+ COC 14.84 05:37:01 2
  Dan Tam Do F-Green QOC 14.26 05:50:36 2
  Seth Bearjar M-18 QOC 13.82 06:01:52 2
  Natalia Bondarenco F50+ BAOC 10.08 08:16:10 2
  Marilyn Zygo F50+ ROC 0.00 2
  Sierra Bensel F-20 QOC 0.00 2
  Austin Garvey M-18 A/L 0.00 2
  Lewis Lindsey M-Green VOC 0.00 2
  Randal Machado M50+ GCO 0.00 2
  Eddie Bergeron M-Green SVO 117.87 00:42:25 1
  Mikell Platt M50+ LROC 109.58 00:45:38 1
  Josephine Greiner F-20 97.75 00:51:09 1
  Tobias Tornqvist M-Green BAOC 90.20 00:55:26 1
  Pavlina Brautigam F50+ WCOC 89.03 00:56:10 1
  Nikolay Ryabkov M-Green 88.95 00:56:13 1
  Maiya Anderson F35+ RMOC 82.51 01:00:36 1
  Edward Despard M-Green CSU 81.95 01:01:01 1
  David Ross M55+ ONB 75.61 01:06:08 1
  Steve Anton M-Green BAOC 75.55 01:06:11 1
  Daniel Menehan M50+ OK 75.51 01:06:13 1
  Bjorn Walberg M50+ HVO 75.02 01:06:39 1
  David Onkst M50+ QOC 75.02 01:06:39 1
  Tom Thomas M55+ BAOC 69.85 01:11:35 1
  Zachary Lyons M-18 ROC 68.33 01:13:10 1
  Gary Klaben M50+ CAOC 68.09 01:13:26 1
  Leonid Rezinsky M-Green BAOC 67.04 01:14:35 1
  Philip Stradling M50+ COC 66.74 01:14:55 1
  Paul Regan M50+ UNO 66.41 01:15:18 1
  Laura Teutsch F-20 OOC 66.21 01:15:31 1
  Ian Whitmore M-Green SVO 65.04 01:16:52 1
  Ryan Hanna M-Green QOC 65.00 01:16:55 1
  Jane Halliday F50+ A/L 64.31 01:17:45 1
  Gary Kraght M55+ BAOC 62.49 01:20:01 1
  Ofer Avital M60+ GAOC 61.50 01:21:18 1
  Alex Bass M-Green HVO 60.43 01:22:44 1
  Andrew Whitmyre M-Green COC 59.63 01:23:51 1
  Todd Pownell M-Green NEOOC 59.08 01:24:38 1
  Neil Dobbs M-Green HVO 57.94 01:26:18 1
  Leonid Shatskin M60+ CAOC 57.69 01:26:40 1
  Dana Breseman F-20 COC 57.21 01:27:24 1
  Ben Gallup M-Green CSU 55.62 01:29:54 1
  Brendan Shields M-Green CSU 54.65 01:31:29 1
  Sarah Staatz M-Green BAOC 53.93 01:32:43 1
  Bob Isburgh M50+ OCIN 51.18 01:37:42 1
  Angie Barrett F40+ PTOC 51.08 01:37:53 1
  Mark Webb M-Green CSU 50.85 01:38:20 1
  Matthew Robbins M-Green OCIN 49.71 01:40:35 1
  Frederick Lee M-Green BAOC 49.44 01:41:09 1
  Frederick Menninger M50+ OK 49.35 01:41:19 1
  Allen Hubsch M-Green LAOC 48.90 01:42:15 1
  Viktor Nikolenko M-Green CAOC 48.34 01:43:26 1
  Sean McCafferty M-Green USMAOC 48.31 01:43:31 1
  Mairead Young F40+ HVO 47.16 01:46:01 1
  Gregory Hyatt M55+ BFLO 45.30 01:50:23 1
  Mark Day M-Green LAOC 44.03 01:53:33 1
  David Miller M50+ NEOC 43.47 01:55:01 1
  Tony Amort M50+ COC 43.13 01:55:56 1
  Andy Strat M-Green WPOC 42.98 01:56:20 1
  Scott Aster M-Green BAOC 41.90 01:59:19 1
  Scott Drumm M-Green CROC 41.61 02:00:09 1
  Phil Martineau M60+ WPOC 41.04 02:01:49 1
  Kathy Jo Rufener F40+ NEOOC 39.53 02:06:29 1
  Donn Springer M60+ UNO 39.34 02:07:06 1
  Greg Porter M-Green 38.81 02:08:51 1
  Olga Kraght F45+ BAOC 38.60 02:09:33 1
  Allison Van Akkeren F50+ 37.57 02:13:06 1
  Roy Wygonik M55+ WPOC 37.45 02:13:30 1
  Franklin Poulsen M55+ A/L 37.10 02:14:47 1
  Oleg Shakhnovsky M60+ BAOC 35.81 02:19:37 1
  David Long M-Green SLOC 35.05 02:22:38 1
  Kathleen King F50+ DVOA 34.88 02:23:21 1
  Vinton Wolfe M60+ GAOC 34.31 02:25:44 1
  Richard Sweeney M60+ HVO 30.85 02:42:04 1
  Beth Nowadnick F-Green A/L 24.72 03:22:15 1
  Pavel Anisimov M-Green 22.65 03:40:47 1
  Hans Bengtsson M-Green NEOC 0.00 1
  Rudy Schwarz M55+ SLOC 0.00 1
  Richard Dekany LAOC 0.00 1
  Leif Kirschenbaum M-Green BAOC 0.00 1
  Bill Baxter M60+ A/L 0.00 1
  Nancy Neuburger F50+ PTOC 0.00 1
  Mark Young M50+ SLOC 0.00 1
  Zachary Barker M-18 DVOA 0.00 1
  Sue Dekany F40+ LAOC 0.00 1
  Max Thorne M-Green SLOC 0.00 1
  George Bannister M-18 A/L 0.00 1
  Gale Teschendorf M55+ CAOC 0.00 1
  Robert Meyer M55+ DVOA 0.00 1
  Brett Schwartz M-Green HVO 0.00 1
  Stephen Blacklocks M55+ A/L 0.00 1